Used 2018 Fleetwood RV Pace Arrow 36U Motor Home Class A - Diesel
View all Pace Arrow Floorplans
2018 36U Features and Options
Fleetwood Pace Arrow Class A diesel motorhome 36U highlights:
- Private Master Suite
- King-Size Bed
- Two Slides
- Residential Refrigerator
- Full and Half Bath
This Pace Arrow Class A diesel motorhome is an elegant and all-inclusive coach that will leave you amazed at its ability to meet your every need each time you take it with you on your travels. The drop-down queen-size bunk is a wonderful asset to this coach as it allows you to invite friends and family to join you for each vacation, and because this unit has both a full and half bathroom, you will have plenty of space for everyone to get ready in the morning. You will certainly feel pampered and prestigious as you spend each evening sleeping on the king-size bed in the rear, private master suite that contains its own bathroom and 32" LED TV.
With the Pace Arrow motorhome, Fleetwood RV combines a level of unrivaled value and unprecedented trust to create an inviting, spacious home you will simply have to see to believe. From the impressive 7' ceiling height to the handy central vacuum system, the Pace Arrow will wow you at every turn, and the hardwood cabinetry that is included throughout gives the interior decor an elegant foundation. Whether you love to travel to distant mountains or local state parks, the 90-gallon fuel tank will make it possible for you to experience it all.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$251,694
You Save: $131,716
Sale Price: $119,978
You Save: $131,716
Sale Price: $119,978
Bobby Waynes RV
Location: Moreno Valley, California
Stock# CZ1820
Location: Moreno Valley, California
Stock# CZ1820
Chassis: Power Bridge
Exterior Color: Cosmic, Garnet, Tungsten
Interior Color: Spiced Java, Granite Cliff
Stock# CZ1820
Chassis: Power Bridge
Exterior Color: Cosmic, Garnet, Tungsten
Interior Color: Spiced Java, Granite Cliff
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 36U Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Spiced Java, Granite Cliff |
| Exterior Color | Cosmic, Garnet, Tungsten |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 77 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Generator | 6.0 KW Onan Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Power Bridge |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10500 lbs |
| Axle Weight Rear | 19000 lbs |
| LP Tank Capacity | 28.2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| Basement Storage | 164 cu. ft. |
| TV Info | LR 43" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | jcjz1820 |
For more information
Contact Us
Pace Arrow 36U Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


