Used 2017 Forest River RV Surveyor 265RLDS Travel Trailer
The Forest River Surveyor 265RLDS travel trailer offers double slides and a rear living area.
As you enter the travel trailer, along the rear wall there are two lounge chairs and nightstands on either side of the chairs. The slide has a sofa and dinette. Next to the dinette you will find an entertainment center. On the opposite side of the travel trailer there is a slide with a refrigerator, three burner range, and extra counter space. You will also enjoy the convenience of the kitchen island which also has the double kitchen sink.
The bathroom is a walk-thru with a sink and shower on one side of the trailer and a toilet and a linen cabinet on the other side.
In the front, you will find a queen bed with super storage below the bed. There are also wardrobes with storage on either side. You will find a private entrance from the bedroom outside.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the trailer, and the pass thru storage area under the front bedroom area, and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 263012
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 762 lbs |
| Dry Weight | 6036 lbs |
| Cargo Capacity | 1726 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Surveyor 265RLDS Reviews
-
Wide Open Living Area
2016 Surveyor 265RLDS
What I liked most: The dual opposing slides for the dining living kitchen area make this feel wide open inside, even withe the island kitchen. TV is view-able from anywhere you sit. Light colored flooring and grayish decor give it a comfortable rustic look. The two recliners in the rear really make for a nice seating and conversation area.
What I'd improve: Add electronic stabilizing jacks.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


