Used 2017 Dutchmen RV Coleman Light LX 1625RB Travel Trailer
Come see just how fun and easy camping can be with this single slide out, rear kitchen, and front bedroom Coleman Light LX 1605FB travel trailer by Dutchmen RV.
As you enter this travel trailer, along the rear wall you will find the kitchen amenities such as a two burner range, single sink, and a pantry. You will also find overhead cabinets where you can store your dishes. The slide out along the road side features a refrigerator and a u-shaped dinette with more overhead storage. At night the dinette easily converts into additional sleeping space. To the right of the entry door there is another pantry for your convenience.
The bathroom features a toilet, sink, and a shower.
Located in the front of this model there is a queen bed with two different sets of overhead cabinets where you can store your personal belongings.
Outside there is a pass through storage area for your extra camping gear and more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $1,000
Sale Price: $8,900
Stock# 937047
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 359 lbs |
| Dry Weight | 3554 lbs |
| Cargo Capacity | 1286 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT16215JM937047 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


