Used 2016 Keystone RV Springdale 258RL Travel Trailer
100% AS IS Handyman's Special!
HANDYMAN’S SPECIAL! 100% AS-IS:
This RV has not been run through our service department in order to keep the cost down for you. We have no knowledge of the unit’s condition and make no claims as to the RV’s road worthiness or usability. This unit is sold for parts and salvage only, wholesale to the public. All sales are final and the condition of this RV is 100% as-is and the responsibility of the buyer.
Enjoy this rear living Springdale travel trailer model 258RLWE by Keystone RV featuring a single slide out for added interior space, plus dual entry doors.
Step inside the rear most side entrance and see two lounge chairs with an end table between. Enjoy plenty of seating for lounging and just hanging out.
There is a u-shaped dinette slide opposite the door for added walking around space inside. There is also an entertainment center nearby for your enjoyment.
The kitchen provides everything you need to cook food for your family while away from home. There is a refrigerator, three burner range, overhead microwave oven, and corner pantry. There is also plenty of storage both above and below the counter tops also.
The bath offers an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet.
The front area features a queen size bed for a comfortable nights rest along with closets on both sides of the bed including nightstands. A curtain can be pulled at night to give you a bit more privacy if you like.
You will enjoy the second entry door that makes access to the bathroom quite convenient when you are outside. You will also enjoy the outdoor pass-through compartment for stowing all of your outdoor camping gear, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $2,234
Sale Price: $12,765
Stock# 4436
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| Dry Weight | 6040 lbs |
| Cargo Capacity | 1560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| VIN | 4YDT25822GG102098 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


