Used 2016 Forest River RV Rockwood Wind Jammer 3025W Travel Trailer
JUST ARRIVED! RARE FIND!
The Rockwood Wind Jammer 3025W v-nose travel trailer by Forest River offers triple slides, dual entry, kitchen island, and a rear living area, plus much much more!
As you enter the travel trailer, to your left is a hide-a-bed sofa and end tables along the rear of the trailer. One slide offers two chairs, or optional theater seating or optional recliners, and a booth dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe. The opposite slide out has an entertainment center with an optional fireplace below, TV, overhead cabinets, a refrigerator, three burner range, and countertop space. Next to the slide on the interior wall there is a microwave and large pantry. The kitchen island offers extra counter space as well as a sink.
The bedroom features a queen bed slide with nightstands on either side of the bed and overhead storage. There is also a wardrobe, TV, and a private entrance/exit outside from the bedroom.
In the very front of the trailer is the bathroom. You will find a toilet, TWO sinks with linen storage between, and a radius front shower.
Outside you can even enjoy the optional gas grill, two awnings, exterior storage, and a rear ladder.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 26U116P
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| Dry Weight | 7997 lbs |
| Cargo Capacity | 1483 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLF27G1867908 |
Rockwood Wind Jammer 3025W Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


