Used 2016 Coachmen RV Galleria 24SQ Motor Home Class B - Diesel
View all Galleria Floorplans
2016 24SQ Features and Options
This Galleria class B diesel is a great couples coach! You will enjoy traveling to all of your favorite places in model 24SQ featuring everything you need to spend time on the road comfortably!
Step inside just behind the front passenger seat. Both captain's chairs swivel to the rear and recline so that you can be comfortable throughout the day. With two additional chairs in the front location this is a great conversation spot for a few added guests. A removable table is handy also for your morning cup of Joe or when enjoying a bite to eat.
Mid coach you will find a wet bath along the passenger side featuring a shower, toilet, and a sink combination which is convenient as you travel.
Opposite the bath find a galley where you can easily prepare light meals or snacks with a induction cook-top, a round single bowl sink, refrigerator, and convection microwave. You will also find ample storage for your dishes and things.
In the rear of this Galleria model 24SQ you will find sleeping and relaxing accommodations that include a rear sofa with overhead storage that quickly can be made into a bed at night. There are also two seats opposite one another with a removable table between, along with a 24" LED TV on a swivel mount, and overhead wardrobe for clothing storage, plus so much more!
Step inside just behind the front passenger seat. Both captain's chairs swivel to the rear and recline so that you can be comfortable throughout the day. With two additional chairs in the front location this is a great conversation spot for a few added guests. A removable table is handy also for your morning cup of Joe or when enjoying a bite to eat.
Mid coach you will find a wet bath along the passenger side featuring a shower, toilet, and a sink combination which is convenient as you travel.
Opposite the bath find a galley where you can easily prepare light meals or snacks with a induction cook-top, a round single bowl sink, refrigerator, and convection microwave. You will also find ample storage for your dishes and things.
In the rear of this Galleria model 24SQ you will find sleeping and relaxing accommodations that include a rear sofa with overhead storage that quickly can be made into a bed at night. There are also two seats opposite one another with a removable table between, along with a 24" LED TV on a swivel mount, and overhead wardrobe for clothing storage, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$49,997
McClain's RV SuperStore
Location: Kerrville
Stock# 16260B
Location: Kerrville
Stock# 16260B
Chassis: Mercedes 3500 EXT
Stock# 16260B
Chassis: Mercedes 3500 EXT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 24SQ Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 8918 lbs |
| Cargo Capacity | 2112 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 96356 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo |
| Chassis | Mercedes 3500 EXT |
| VIN | WDAPF4CC6GP184472 |
For more information
Contact Us
Galleria 24SQ Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


