Used 2016 Coachmen RV Freedom Express 233RBS Travel Trailer
Lightweight Towing, Heavyweight Comfort: Easy to tow, packed with premium features.
View all Freedom Express Floorplans
2016 233RBS Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$17,530
You Save: $4,074
Sale Price: $13,456
You Save: $4,074
Sale Price: $13,456
Ventura RV Connection
Location: Oxnard, CA
Stock# RCA019541
Location: Oxnard, CA
Stock# RCA019541
Stock# RCA019541
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 233RBS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4786 lbs |
| Cargo Capacity | 2214 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 5ZT2FEMB2GA019541 |
For more information
Contact Us
Freedom Express 233RBS Reviews
-
Problems problems problems
2016 Freedom Express 233RBS
What I liked most: It was new. I shouldn't have any problems.
What I'd improve: Quality10 years ago | Anita R. from Crofton, NE
Been in this RV? Tell other RVers what you think. Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


