Used 2015 Newmar Canyon Star 3914 Motor Home Class A
"Make Every Mile Count: Get Free Camping and 1 Year RV Complete with Your Purchase!"
As you enter the Canyon Star 3914 motor home by Newmar, to the left you will find a slide with a hide-a-bed sofa, double kitchen sink, and three burner range. The opposite side of the motor home has a slide with an entertainment center, lounge chair, dinette, refrigerator, and pantry. Next to the slide there is an additional pantry. Plus, the driver and passenger chairs swivel around and provide additional seating in the motor home.
The bathroom is a walk-thru with a shower, sink, and linen cabinet on one side of the motor home, and the private toilet area with a sink on the other side.
In the rear bedroom you will find a king bed slide, chest of drawers, overhead TV, wardrobe, and an additional wardrobe or an optional washer/dryer.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# UM13465
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 21840 lbs |
| Cargo Capacity | 4160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 17000 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DYXE0A08705 |
Canyon Star 3914 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


