New 2026 Tiffin Motorhomes GT2 24 CG Motor Home Class B - Diesel
Tiffin Motorhomes GT2 Class B diesel 24 CG highlights:
- Multiple Overhead Cabinets
- 32"TV
- Exterior Awning
- 12V Refrigerator
Experience the freedom of traveling in style and comfort with this motorhome, designed to deliver an unmatched travel experience across diverse landscapes. It features a wet bath, which is a practical and functional space, a kitchen area with a microwave above the fridge that will facilitate quick preparation, and a functional countertop ideal for preparing delicious local meals with fresh market ingredients. Throughout the coach, there are well-designed storage spaces to keep all your essential travel items. This motorhome's innovative design features a pocket door that adds flexibility and maximizes interior space usage, a 72” x 68” electric futon, offering a versatile and comfortable resting area to relax or a sleeping space. Finally, the 32” TV is for entertainment and relaxation, ideal for watching movies or programs, and the captain's seats offer comfort and an excellent viewpoint for enjoying all the scenery.
Introducing Tiffin GT2 Class B diesel motorhomes built on the formidable Mercedes-Benz® 3500 Sprinter cargo van chassis, this motorhome embodies innovation, power, and cutting-edge technology. Powering the GT2 is the impressive Mercedes-Benz 2.0L 4 cylinder twin scroll turbo 208HP diesel engine, delivering 332 lb-ft of torque. Additionally, these motorhomes feature tire pressure monitoring, allowing for worry-free exploration outside. The interior features high-pressure laminate cabinetry that exudes elegance and durability, solid countertops, and linoleum flooring, adding convenience and style to this easy-to-maintain mobile haven. In addition, driver's compartment features heated leather seats with electronic controls for utmost comfort!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $82,004
Sale Price: $169,989
Stock# M147374
Chassis: Mercedes Benz 3500 Sprinter
Exterior Color: Obsidian
Interior Color: Grey Hawk & Silver Alchemy
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Grey Hawk & Silver Alchemy |
| Exterior Color | Obsidian |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R 16 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Mercedes-Benz 2.0L 4 Cylinder Twin Scroll Turbo |
| Chassis | Mercedes Benz 3500 Sprinter |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Bypass |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Cab 32" TV |
| Awning Info | Girard Side-mounted Powered Patio |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1W8ND6Y4RT175442 |
GT2 24 CG Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


