New 2026 Grand Design Transcend Xplor 335BHT Travel Trailer
Queen Bed, Triple Bunks, Exterior Kitchen, Rear Private Bunkhouse - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
2026 335BHT Features and Options
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$62,620
You Save: $17,625
Sale Price: $44,995
You Save: $17,625
Sale Price: $44,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 113456
Location: Louisville KY
Stock# 113456
Interior Color: CASHMERE MIDLIN - LOU
Stock# 113456
Interior Color: CASHMERE MIDLIN - LOU
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 335BHT Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | CASHMERE MIDLIN - LOU |
| Hitch Weight | 1056 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 9292 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 117 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V French Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" X 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Furrion Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 17' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 573TT3723T7705019 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


