New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf Black Label 23DBHBL Travel Trailer
Have a wonderful summer camping with family or friends in this Great Camper!
Forest River Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer 23DBHBL highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outside Storage
- Outdoor Kitchen
You will love the space provided in this dual entry Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer that has double-size bunks! The rear entry door leads right into the full bath allowing easy access from outside when you need to use the bathroom while you're enjoying the great outdoors. The large U-shaped dinette slide will not only seat everyone comfortably for a meal or a game, but since it also slides out, it opens up the interior even more to give you plenty of space for foot traffic. This space also serves as extra sleeping space if needed. For all of your outdoor gear, you will find the outside storage compartments handy for stowing away your things when not in use. While the kids enjoy their bunk beds, you will enjoy a good night's rest on the RV king bed with a wardrobe in the front private bedroom!
The Cherokee Grey Wolf Black Label by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. The Black Label upgrade features high gloss get coat exterior sidewalls, frameless windows, upgraded solid surface countertops and more!
__________________________________________________________________
*****Stock Photos, actual colors & options may vary*****
Disclaimer: *While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of the vehicle description displayed on this page, the dealer makes no warranties, express or implied, regarding the vehicle description.*
Price includes a Documentation Fee of $249.00 sometimes referred to as a "Dealer Prep Fee".
Please contact the dealer for overall details on the finance charges and full loan disclosure details. Stock Numbers and VINs may vary.
The trailer must be hitched by the buyer.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $13,623
Sale Price: $36,999
Stock# 426100383
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 717 lbs |
| GVWR | 7717 lbs |
| Dry Weight | 6081 lbs |
| Cargo Capacity | 1636 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKY22TK100383 |
Cherokee Grey Wolf Black Label 23DBHBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


