New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 29QB Travel Trailer
2 Bedrooms / King & Queen Beds / Outdoor Kitchen / Mid Living
Cherokee Grey Wolf travel trailer 29QB highlights:
- Two Bedrooms
- Large Slide
- U-Shaped Dinette
- Shower Skylight
- 15' Power Awning
- Dual Entry
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
2nd 15K A/C w/50 AMP Service & Thermostat
RVIA Seal
You will have such a great time making memories in this Cherokee Grey Wolf travel trailer! This amazing trailer not only has a master suite up front, but it also has another private bedroom in the back which means that both you and the rest of your fellow campers will sleep peacefully and privately. There is also a U-shaped dinette and sofa on the large slide in the main living area so that if you have anyone else traveling with you, they can also have a place to sleep. A full kitchen, complete with an air fryer will help you whip up a hearty meal to replenish your tired bodies, and a pantry will hold onto your snacks and sweets for later.
The Cherokee Grey Wolf by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. You'll find many convenient amenities both inside and outside, along with comfortable seating and sleeping spaces, and plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $21,058
Sale Price: $34,900
Stock# TX168990
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 977 lbs |
| GVWR | 7885 lbs |
| Dry Weight | 6720 lbs |
| Cargo Capacity | 1165 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 200 watts |
Cherokee Grey Wolf 29QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


