New 2026 ADLAR 8.0XL Truck Camper
Shop ADLAR 8.0XL For Sale
ADLAR 8.0XL Description
Soaring Eagle ADLAR truck camper 8.0XL highlights:
- 45" x 80" Bunk
- Refrigerator
- Electric Cooktop
- Designed for Half-Ton Trucks
Discover the perfect blend of adventure and comfort in our sleek truck camper. The kitchen area features a refrigerator that offers great storage for your favorite fruits and vegetables, keeping them fresh and ready to eat, dual countertops, and generous storage, making organization effortless and allowing you to try out new recipes. The incredible 48” dinette bed offers a plush spot for meals and relaxation, converting into a serene sleeping area, and the 45” x 80” bunk provides a cozy retreat, providing more sleeping space.
Each one of these Soaring Eagle ADLAR truck campers take the concept of entry level campers and adds real functionality to it! Their entire construction consists of an all aluminum tubular construction for better strength, lighter weight, and indifference to water. The smooth fiberglass exterior and fully Insulated floor, sidewalls, endwalls, and roof add convenience to the whole piece.There is a MaxxAire fan with rain sensor for those hot days. Come find your favorite one today!
ADLAR 8.0XL Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 11 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 6 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 1240 lbs |
| Black Water Capacity | 5.3 gals |
| Refrigerator Type | 12V |
| Floor Length | 7 ft 7 in |
| Center of Gravity Front | 40 in |
| Truck Bed Size | Long |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | N/A |
| Solar Wattage | 200 watts |
ADLAR 8.0XL Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

SOARING EAGLE CAMPERS is a manufacturer of ultra-lightweight, all-aluminum built truck campers that offer our customers long lasting comfort and livability.
Too many entry level campers are built out of wood that rots with some steel that rusts. SOARING EAGLE CAMPERS are built out of strong, yet lightweight tubular aluminum. They are fully insulated and feature seamless fiberglass exterior skins, including the roof. You get what you pay for in life. Be sure that you get the best value for your money by purchasing a camper that will stand the test of time. No Wood to Rot, No Rust - All Aluminum and Fiberglass.

