New 2026 ADLAR 6.0 Truck Camper
Shop ADLAR 6.0 For Sale
ADLAR 6.0 Description
Soaring Eagle ADLAR truck camper 6.0 highlights:
- 45" x 72" Cab Over Bunk
- Fits Short Bed Trucks
- Sleeps Three
This truck camper is ready for its next adventure, and it's waiting for you! Convenience is met thanks to two countertops that provide ample space for meals, plus a useful refrigerator that will maintain all vegetables fresh and will keep food leftovers in good condition. The 30” dinette bed converts into a comfortable sleeping space, perfect for relaxing after a long day of exploring. Also, the cab over bunk will provide additional sleeping space, ideal for kids or adults looking for a cozy spot to rest.
Each one of these Soaring Eagle ADLAR truck campers take the concept of entry level campers and adds real functionality to it! Their entire construction consists of an all aluminum tubular construction for better strength, lighter weight, and indifference to water. The smooth fiberglass exterior and rugged black diamond pate aluminum skin around the lower perimeter will turn heads in the highway. There are LED exterior marker/clearance lights and LED exterior security light over the entrance door for you to see clearly at night. Come find your favorite one today!
ADLAR 6.0 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 9 ft 6 in |
| Ext Width | 6 ft 5 in |
| Ext Height | 6 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft |
| Dry Weight | 924 lbs |
| Refrigerator Type | 12V |
| Floor Length | 5 ft 9 in |
| Center of Gravity Front | 22 in |
| Truck Bed Size | Short |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | N/A |
| Solar Wattage | 160 watts |
ADLAR 6.0 Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

SOARING EAGLE CAMPERS is a manufacturer of ultra-lightweight, all-aluminum built truck campers that offer our customers long lasting comfort and livability.
Too many entry level campers are built out of wood that rots with some steel that rusts. SOARING EAGLE CAMPERS are built out of strong, yet lightweight tubular aluminum. They are fully insulated and feature seamless fiberglass exterior skins, including the roof. You get what you pay for in life. Be sure that you get the best value for your money by purchasing a camper that will stand the test of time. No Wood to Rot, No Rust - All Aluminum and Fiberglass.

