New 2026 Real-Lite SS-1610 Truck Camper
Shop Real-Lite SS-1610 For Sale
Real-Lite SS-1610 Description
Palomino Real-Lite soft side truck camper SS-1610 highlights:
- Electric Roof Lift
- Closet/Storage
- Two Burner Cooktop
- 20,000 BTU Furnace
- Seating with Storage
If you have a 1/2-ton truck with an 8' bed, this truck camper is the one for you! The kitchen includes a two-burner cooktop, a 12V refrigerator, plus a sink for easy clean-up. You can dine at the U-shaped dinette, play a game of cards, and even sleep an overnight guest here. You will have the front queen bed all to yourselves, and forget about using the camp's facilities because this camper includes its own wet bath for convenience.
With any Real-Lite truck camper by Palomino you can sure you are getting a durable camper made to last thanks to the alpha super flex membrane roof, the high-density block foam insulation, and the hi-gloss exterior fiberglass. Whether you choose a soft side, hard side, or hard side max model, you won't be left wanting. There are (2) 200-watt solar panels and a 100-amp lithium battery to keep you powered up, and an optional second 100-amp lithium battery can be added for even more power. Inside, you'll enjoy the LED lighting, Maxxair vent, and stylish white cabinets!
Real-Lite SS-1610 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 14 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Exterior Color | White or Grey |
| Dry Weight | 1939 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 7 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 9 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 45 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Real-Lite SS-1610 Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

As demand for the Palomino grew, Mr. Landey felt it would benefit his company, Vanguard Ind., to relocate. With most manufacturers and industry suppliers located in the Elkhart, In. area the move eastward seemed logical. Vanguard Industries settled in the community of Colon in 1972. Once in Colon he began to put his plans in motion. By 1973 he had built the main production facility and within days Palomino tent trailers were rolling out the doors.
In 1976, Vanguard added its own Needle Division, in 1978 its own Metal Fabrication Plant, and has several cold storage facilities. On May 27, 1992, the primary production building and offices were destroyed by fire. By late August, 1992, the first 1993 model Palomino rolled of the line in the new 52,300 sq. ft. facility, which was built on the same site as the previous building had been.
The year 1998 continued to see expansion with the addition of a new 75,000 sq. ft. production facility, and another storage facility. In 2002 Vanguard was purchased by Forest River, Inc. This allowed for rapid growth and the introduction of two new towable lines of travel trailers and fifth wheels, Puma and Sabre by Palomino.

