New 2026 Residence 40HBDL Destination Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Residence 40HBDL For Sale
Residence 40HBDL Description
Keystone Residence destination trailer 40HBDL highlights:
- Makeup Vanity
- Bath and a Half
- King Bed
- Dual Bath Sinks
- Two Loft Areas
- Aluminum Sidewalls
This destination trailer is a home away from home where comfort, relaxation, and entertainment come together in perfect harmony. The rear bathroom is a serene oasis, featuring washer and dryer prep, dual sinks, and a makeup vanity. Above, the loft area offers a cozy bunk mat, storage shelves, and an entertainment center, perfect for kids or guests. The living area is designed for relaxation and entertainment, featuring a comfortable sectional sofa, entertainment center, and warm fireplace. The kitchen is a gourmet's paradise, boasting a refrigerator, pantry, three-burner cooktop, and a kitchen island with chairs. The front bedroom is a peaceful retreat, complete with a half bath, overhead cabinets, a king bed, a wardrobe, and a dresser. Above, the loft area offers three bunk mats plus a fourth bunk mat in the second loft area, perfect for kids or guests. Outside, enjoy the shade and protection of our 26' awning and convenient access via two entry/exit doors.
Each Residence destination trailer by Keystone offers sliding glass door providing easier access, more natural lighting, great views and fresh air when you want to leave the door open. The 8' interior height gives you taller ceilings with an open feel, and the designer upholstered window valances will add a touch of home. The Residence is constructed with an AlphaPly TPO roof membrane, a powder coated I-beam frame, plus a heated and enclosed underbelly for added weather protection. There are triple A/C units that can all operate simultaneously, and you'll love having a tankless water heater on board for hot water on demand!
Residence 40HBDL Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Maple |
| Hitch Weight | 1740 lbs |
| Dry Weight | 12630 lbs |
| Cargo Capacity | 3070 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | ST235/85R16F |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 37000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 26' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Residence 40HBDL Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

