New 2026 Residence 401FSRL Destination Trailer
Shop Residence 401FSRL For Sale
Residence 401FSRL Description
Keystone Residence destination trailer 401FSRL highlights:
- Kitchen Island
- Rear Bedroom
- Free Standing Dinette
- Pull Out Sleeper Sofa
- Loft Area
- Laminated Sidewalls
This destination trailer is the ultimate retreat for those who crave luxury and tranquility. The rear loft area is a cozy haven, featuring two plush bunk mats and ample storage for your favorite hobbies and pastimes. The rear bedroom is a serene oasis, complete with king-sized bed, washer and dryer prep, and a spacious master closet. The kitchen boasts two pantries, a refrigerator, a three-burner cooktop, an entertainment center, kitchen island, and a free-standing dinette. The front living area is designed for relaxation and entertainment, featuring an entertainment center, warm fireplace, pull-out sleeper sofa with convenient tables, and comfortable theater seating. And with two awnings you'll enjoy shade and protection in all your activities outside.
Each Residence destination trailer by Keystone offers sliding glass door providing easier access, more natural lighting, great views and fresh air when you want to leave the door open. The 8' interior height gives you taller ceilings with an open feel, and the designer upholstered window valances will add a touch of home. The Residence is constructed with an AlphaPly TPO roof membrane, a powder coated I-beam frame, plus a heated and enclosed underbelly for added weather protection. There are triple A/C units that can all operate simultaneously, and you'll love having a tankless water heater on board for hot water on demand!
Residence 401FSRL Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Maple |
| Hitch Weight | 1670 lbs |
| Dry Weight | 12940 lbs |
| Cargo Capacity | 2660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/85R16F |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 37000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 20' & 11' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Residence 401FSRL Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

