New 2026 Hideout Mini 186SS Travel Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Hideout Mini 186SS For Sale
Hideout Mini 186SS Description
Keystone Hideout Mini travel trailer 186SS highlights:
- Closet and Pantry
- Sofa
- Large Slide
- Pass-Through Storage
Head to the lake in this spacious trailer that can sleep five to six each night. There is a front queen bed for you, plus a sofa and booth dinette within the large slide out that doubles as seating and sleeping space. You will also find storage drawers below, and there is a pantry and closet along the rear wall for all your goodies and such. The cook will love the galley kitchen with a two burner cooktop and a 7.7 cu. ft. refrigerator for food storage. The TV prep means you can bring along your television for movie nights, and the countertop behind the sofa provides more space for belongings!
With any Hideout Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! The AlphaPly TPO roof membrane is ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a roof A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Hideout Mini 186SS Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| Dry Weight | 4029 lbs |
| Cargo Capacity | 1071 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Mini 186SS Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

