New 2026 Hideout Mini 179RB Travel Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Hideout Mini 179RB For Sale
Hideout Mini 179RB Description
Keystone Hideout Mini travel trailer 179RB highlights:
- 7.7 Cu. Ft. Refrigerator
- Rear Bathroom
- Booth Dinette Slide
- 10' Power Awning
It's time to enjoy the great outdoors with family and friends at the campgrounds you like to meet everyone at! This trailer will allow three to four to camp comfortability with amenities such as a two burner cooktop, a 7.7 cu. ft. refrigerator, and a spacious rear full bathroom. The booth dinette slide offers a place to dine, read a book and even provides sleeping space and storage drawers for board games or throw blankets. The slide gives the interior more floor space as well. This model also includes a walk-around queen bed that will make your space feel a little more like home!
With any Hideout Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! The AlphaPly TPO roof membrane is ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a roof A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Hideout Mini 179RB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 435 lbs |
| Dry Weight | 3476 lbs |
| Cargo Capacity | 959 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Mini 179RB Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

