New 2026 Hideout Mini 176BH Travel Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Hideout Mini 176BH For Sale
Hideout Mini 176BH Description
Keystone Hideout Mini travel trailer 176BH highlights:
- Bunk Beds
- Single Slide
- Full Bath
- Pass-Through Storage
Step Inside this trailer where you can dine and relax on the slide out booth dinette which offers storage drawers below for your things. Everyone can take turns getting cleaned up in the full bathroom before falling asleep on the bunks, the queen-size bed or the booth dinette. The chef of your group will have a two burner cooktop to prepare meals and a 7.7 cu. ft. refrigerator for food storage. And the 10' power awning offers an outdoor living area protected from the elements once you add your camping chairs taken from the pass-through compartment.
With any Hideout Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! The AlphaPly TPO roof membrane is ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a roof A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Hideout Mini 176BH Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| Dry Weight | 3494 lbs |
| Cargo Capacity | 951 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 7.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Mini 176BH Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

