New 2026 Hideout Mini 132RD Travel Trailer
Shop Hideout Mini 132RD For Sale
Hideout Mini 132RD Description
Keystone Hideout Mini travel trailer 132RD highlights:
- Full-Size Bed
- Exterior Pass-Thru Storage
- 3.3 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Booth Dinette
This lightweight travel trailer is perfect for three happy campers. You'll enjoy the front full-size bed, while your guest or little ones take the booth dinette when it's not being used to dine at. There is also a shelf above the bed to keep your things organized. A private bath includes a shower with a toilet so you can freshen up each day without having to leave your camper. You can make your meals on the two burner gas cooktop or in the microwave oven, then take your plate outdoors to eat under the 8' power awning!
With any Hideout Mini travel trailer by Keystone, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle! The AlphaPly TPO roof membrane is ultra durable, and the power awning will provide protection from the sun as you relax in your camp chairs outside. Each model includes blackout night shades, LED lighting, plus many more interior comforts. There is also a roof A/C and 20K BTU furnace to keep you comfortable, plus a tankless water heater for endless hot showers!
Hideout Mini 132RD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 335 lbs |
| Dry Weight | 2695 lbs |
| Cargo Capacity | 1305 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Hideout Mini 132RD Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

