New 2026 Alpine 3710FL Fifth Wheel
Get answers to your questions about this RV
Shop Alpine 3710FL For Sale
Alpine 3710FL Description
Keystone RV Alpine fifth wheel 3710FL highlights:
- Bath and a Half
- Walk-In-Shower
- Master Bedroom
- Free Standing Dinette
- Front Living Room
Find the comfort and luxury in this fifth wheel! Imagine your morning coffee on the spacious middle kitchen, and prepping your favorite breakfast on your kitchen island with a sink, making for a good meal-prep zone for endless cooking possibilities. You can start your favorite movie queued up in the living room with dual hide-a-bed sofas and a fireplace that sets the mood for comfort and delight every day. When it is time to unwind, your private rear bedroom welcomes you with a king bed, smart storage, and soft lighting that turns travel into rest, featuring a master bathroom with all you need to freshen up and treat yourself with plenty of storage, a dual sink vanity, and space for a washer/dryer prep for your convenience.
Luxury is not an option; it is a standard with each one of these Keystone RV Alpine fifth wheels! A 100" wide body construction will create an open, residential feeling, and cutting-edge technology will provide a hassle-free camping experience. The Tru-Fit slide construction is more durable and minimizes motor structural stress, as well as resists leaking, and the Blade Pure airflow system provides residential comfort with its high-performance. Each fifth wheel includes day/night roller shades, stunning solid wood cabinet doors, luxurious crown molding, and solid surface countertops in the kitchen. The exterior also includes an outside shower with hot and cold water, Lippert strut assisted SolidSteps, large, tinted safety glass windows, and many more conveniences!
Alpine 3710FL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Lodge, Dovetail |
| Exterior Color | Blue Slate Full Body Paint, Copper Mist, Frost Black |
| Hitch Weight | 3230 lbs |
| Dry Weight | 15025 lbs |
| Cargo Capacity | 2975 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 46500 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR Smart HDTV |
| Awning Info | (2) 14' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
Alpine 3710FL Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™

