New 2026 Sunseeker LE 3250DSLE Ford Motor Home Class C
Get answers to your questions about this RV
Shop Sunseeker LE 3250DSLE Ford For Sale
Sunseeker LE 3250DSLE Ford Description
Forest River Sunseeker LE Class C gas motorhome 3250DSLE Ford highlights:
- Private Bedroom
- Bunk Over Cab
- Flip-Down Bunk
- Two TVs
- Flip-Up Countertop
This Sunseeker LE Class C gas motorhome offers you quite a bit of sleeping space with its RV queen bed, kid's sofa sleeper, flip-down bunk, booth dinette, sofa, and 60" x 80" bunk over the cab. There are also two slides on this coach so that you can have more space for all of those travelers, and the great kitchen amenities, like the recessed three-burner range and convection microwave, will make it easy to feed all of those people. You will also have a full bathroom for everyone to use when they need to clean up, and the shower skylight will add some brightness to the bathroom. Head outside for an evening together underneath the 11' power awning with LED lights.
Each Forest River Sunseeker LE Class C gas motorhome comes with multiple features for your comfort! These great features are a backup/sideview cameras with three-way monitor, a fiberglass front cap, an LED lighting, a Winegard Air 360+ antenna, slide out awnings, and a 6 Gallon DSI gas/electric water heater. All of these premium features rest on a Superlite composite substrate, 2" aluminum framed laminated sidewalls, block-foam insulation, and a fiberglass roof. There is a satellite/cable connection, a 30,000 BTU furnace, a Maxx Air multi-speed power fan, and black-out roller shades.
Sunseeker LE 3250DSLE Ford Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford E450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V LED TV, Bunk TV |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Sunseeker LE 3250DSLE Ford Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

Customer Satisfaction is Our #1 Priority.
At Forest River, Inc., your needs, interests, budget, and lifestyle are at the forefront of everything we do. This affects every step from design, to the manufacturing floor, and on to you, our Customer. Whatever your need—recreation, transportation, or cargo hauling—we strive to bring quality products within reach of everyone. It’s not just a slogan: “Customer Satisfaction is Our #1 Priority.”
In 1996, Forest River founder Peter Liegl had a vision. He foresaw an RV company dedicated to helping people experience the joy of the outdoors by building better recreational vehicles. After purchasing certain assets of Cobra Industries, the Company started manufacturing pop-up tent campers, travel trailers, fifth wheels and park models. Continually growing, Forest River now operates multiple manufacturing facilities throughout the United States producing Class A, B and C motorhomes, travel trailers, fifth wheels, toy haulers, pop-up tent campers, truck campers, park model trailers, destination trailers, cargo trailers, commercial vehicles, buses, pontoons, and mobile restroom trailers.
Our large production capacity enables us to fill our customers' orders promptly without cutting corners or rushing through production procedures. This ensures that each Forest River product is conscientiously built and undergoes thorough, detailed inspection before it's shipped to the customer. This guarantees that every family who desires quality recreation will find a Forest River product that serves their needs, interests, budget, and lifestyle.

