New 2026 E-Series 12RK Travel Trailer
Shop E-Series 12RK For Sale
E-Series 12RK Description
Ember RV E-Series Spark LE travel trailer 12RK highlights:
- Rear Outdoor Kitchen
- Dual Mattresses
- Sleeps One to Two
- LED Interior Lighting
This compact travel trailer is easy to tow and easy to love! There are fender steps so that you can reach the top of your unit, which will especially be helpful if you choose to add the optional Thule roof rack system. The rear kitchen includes a griddle which attaches to the LP Quick Connect, a sink, plus an overhead shelf for food storage. An optional 1.7 cu. ft. refrigerator can be added for even more convenience. Inside, you'll enjoy the dual 28" x 84" mattresses with a converted 56" x 84" "California Queen" sleeping space for a great night's rest. There are also front overhead shelves with shelving below plus floor to ceiling shelves in the back, so nothing gets left behind.
With any E-Series Spark LE travel trailer by Ember RV you will enjoy a lightweight RV with all the "Essentials" needed for memorable trips in the great outdoors! Each model is constructed with durable laminated Azdel Onboard composite walls, floor and rooftop, and a gel-coated fiberglass exterior. The Dexter TORFLEX torsion axle with E-Z lube hubs and forward self-adjusting electric brakes plus nitrogen-filled off-road tires will provide smooth towing, even on tougher terrain. You will appreciate the Congoleum DiamondFlor "carpetless" interior that is easy to clean, and there are USB-A/C and 12V ports to keep your electronics powered up. If you're looking for off-grid capabilities, you might want to choose the optional Off-Grid Solar Package with 400 total watts of solar panels, a 2,000W Pure Sine wave inverter, and a Victron MPPT solar controller!
E-Series 12RK Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 205 lbs |
| GVWR | 3450 lbs |
| Dry Weight | 1830 lbs |
| Cargo Capacity | 1620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | N/A |
| Electrical Service | 30 amp |
E-Series 12RK Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

Born from the fire, a glowing ember.
An idea that couldn’t be extinguished, an ember ready to ignite. A woman with a legacy, determined to blaze an uncharted path. A brave and fiery team at her side, ready for a new purpose and a change. A wildly different energy infused into every innovation, every design.
Our Mission:
To build a better RV, we need to build a better RV company. By aligning superior customer experiences with greater team member fulfillment, we’ll create RVs meant for fun while having fun.
Our Vision:
Become the most respected and sought-after independent RV brand in the marketplace through a commitment to quality, team member fulfillment, customer satisfaction, and a better ownership experience.
Our Goals:
Provide an inviting and culturally rich workplace where all team members feel fulfilled. Create new and innovative products that fulfill our customers wish lists, while challenging the status quo. Provide strong customer and dealer relationships that create positive ownership experiences before, during, and after the sale.

