New 2026 Model Ix 24x Travel Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Model Ix 24x For Sale
Model Ix 24x Description
Brinkley Model Ix travel trailer 24x highlights:
- Front Private Bedroom
- Bunk Beds with Drawers
- Large Slide Out
- Exterior Refrigerator
- Dual Entry Doors
Need a travel trailer to house your crew of six!? This is the perfect unit since it includes a front private bedroom with a walk-around queen bed, plus 46" x 74" bunk beds in the back! The adjacent full bath includes a porcelain toilet, a spacious 36" x 30" shower, plenty of counter space, and a bath linen closet to keep towels close by. The combined kitchen and living area includes a three-burner stovetop and convection microwave to cook meals, a pull-out dining table with a drawer for dining space, plus theater seating within the large slide out. A 12V refrigerator and pantry with outlets are also found within the slide, which will be perfect to store snacks and paper goods!
The Model Ix by Brinkley is your ticket to lightweight towing and exceptional features. This premium half-ton towable travel trailer features Brinkley's CraftSense building materials for a higher level of construction, along with a seamless laminated aluminum exterior with automotive grade full-body paint and modern graphics. You will stay powered up thanks to the power package with a 200-watt solar panel, and the Road Armor suspension will help provide a smooth tow from home to campground. The interior of the Model Ix includes premium residential cabinets with dovetail drawers, an ultra quiet and efficient A/C system, and a SoundCore Boom 2 Bluetooth waterproof speaker so you can listen to your favorite tunes indoors or outdoors!
Model Ix 24x Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 654 lbs |
| GVWR | 8495 lbs |
| Dry Weight | 6891 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
Model Ix 24x Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

Who is Brinkley?
Our ownership team is comprised of five equal partners representing decades of RV experience. We have a strong track record of creating and influencing some of the industry’s most successful RV companies, including many of today’s top-selling fifth wheel and travel trailer brands.
Why did we start Brinkley?
We noticed a distinct shift in the RV industry in recent years and felt a sense of responsibility to our customers to re-ignite cutting-edge innovation and bring back customer-driven product designs that will raise the bar for everyone. More importantly, we saw a gradual decline in quality and a skewed perception of what it means to take care of the customer. We are excited to prove to our customers that there is a better way. We are passionate and committed to building high-quality RVs and servicing them like never before! We encourage you to research us and Brinkley RV. The more you know about us, the more you’ll see that we’re building something different. We are relentless in our pursuit of the ULTIMATE CUSTOMER EXPERIENCE! We will never stop in our quest to be the best and most reputable RV manufacturer in the industry.

